Chwieje się, ale mój! Szynowanie zębów, czy ekstrakcja? #31 Warto wiedzieć
Czasami podczas badania słyszę: „Doktorze, chwieje się, ale mój”. I nie chodzi tu o pacjentkę, która przyszła do gabinetu z mężem, który ma w zwyczaju „nadużywać”. Słowa te padają, gdy trafia do mnie pacjent z ruszającym się zębem, a ja mam ocenić, czy taki ząb zostawić, czy usunąć. Oczywiście pacjent woli ząb zachować, zwłaszcza że zwykle jest to dolny ząb przedni, widoczny w uśmiechu.
Problem ten najczęściej dotyczy siekaczy żuchwy, gdyż w ich okolicy łatwo kumuluje się kamień nazębny, który niszczy tkanki przyzębia. A zalegające złogi „sklejają” zęby, co maskuje ich ruchomość, problem chorych dziąseł i zanik kości w tej okolicy.
Gdy pacjent wzbrania się przed ekstrakcją, można zastosować szynowanie. To jednak często tylko pozornie dobre rozwiązanie, bo zęby ruszają się i ulegają rozchwianiu wskutek zaniku kości, w której tkwią zęby. Unieruchomienie zębów nie rozwiązuje więc problemu.
Ale jeśli w porę usuniemy dolne jedynki, to możemy uchronić sąsiednie zęby – dwójki, a nawet trójki. Dlatego w takiej sytuacji lekarz może mieć dylemat: przyklejać i szynować zęby, czy usunąć jeden lub dwa zęby, a tym samym utrzymać jak najdłużej w kości zęby sąsiednie?
Na podstawie setek podobnych przypadków jest mi łatwiej podjąć właściwą decyzję. Wyeliminowanie zęba czy dwóch ze stanem zapalnym i zanikiem kości, zwykle gwarantuje zahamowanie destrukcji kości w tej okolicy. Następnie w tej okolicy można odtworzyć ząb, choć nie jest to proste z powodu wspomnianego zaniku kości.
Paradontozy nie dostaje się z dnia na dzień, ale „pracuje się na nią” przez całe lata. Ale można jej uniknąć przez niedopuszczenie do stanów zapalnych przyzębia, czyli poprawną higienę jamy ustnej i regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie. A stany zapalne przyzębie prowadzą nie tylko do szybkiej utraty zębów, ale są też źródłem infekcji i chorób ogólnoustrojowych.
Więcej na ten temat na kanale Stomatologia TMK. Aby inni też mogli się o tym dowiedzieć, przekieruj. I daj suba!
#szynowaniezębów #protetyka #portetykastomatologiczna #mostadhezyjny #zapaleniedziąseł #stanzapalnydziąseł #zapalenieprzyzębia #przyzębie #kamieńnazębny #zanikkości #rozchwianezęby #higienajamyustnej #stomatologia #stomatolog #dentysta
SOCIAL MEDIA:
➡ POLUB nas na Facebooku:
➡ OBSERWUJ nas na Instagramie:
➡ ŚLEDŹ nas na TikToku:
@vinciclinic
@
Współpraca Audio/Video/Montaż:
Marta Nitecka
1 view
12
1
5 months ago 00:09:38 1
Chwieje się, ale mój! Szynowanie zębów, czy ekstrakcja? #31 Warto wiedzieć
1 year ago 00:03:10 1
Lady Pank - Drzewa
1 year ago 00:03:23 1
Power Play - Co Tu Się Dzieje (Official Video) 2017
2 years ago 00:21:23 1
Przepowiednia Krachu Finansowego w Księdze Apokalipsy. Mark Finley. polski lektor