Na jaře roku 1968 pronikl přes Českou republiku dychta svobody a naděje v celé Evropě.
S takzvaným “Pražským jarem“ se narodil “socialismus s lidskou tváří“. Výrazem úsilí Komunistické strany Československa o zavedení programu liberalizace a demokratizace.
Přihlásit se k kanálu:
Sledujte nás na Facebooku:
Dokument připomíná tuto tragédii v srdci Evropy.
Režisér Peter Heller umístí události té doby, před budovou rozhlasu na Václavském náměstí v Praze, uprostřed jeho úvah. Pražský rozhlas hrál ústřední roli, neboť zde se objevoval a organizoval odpor Jiří Dienstbier. O dvacet let později se stal ministrem zahraničí Václava Havla.
Filmový režisér Jirí Menzel, který v roce 1967 získal Oscara za nejlepší film cizího jazyka pro film “Liebe nach Fahrplan“, byl cenzurován a v té době zakázán pracovat.
Film filmu Peter Heller je ohraničen tragickým milostným příběhem. Západoněmecký student se zamiluje do ukrajinské dívky a do Prahy prichází v den invaze - koneckonců Pražské jaro také nabídlo příležitost k lásce za hranicemi - pro lásku mezi Východem a Západem. Politika a její vůdci, jako je Alexandr Dubček a jeho liberální myšlenky, mají pro studenta malý zájem. Jeho miláček ho čeká na pražské hlavní stanici. Cestou odtud se dostanou do tankových barikád před budovou rozhlasu. 20letý umělec je vážně zraněn - střelec proniká do pánve. Zůstane znemožněn pro celý život. O 40 let později se Liuba a Hubert znovu setkají ...
Originální název: Tanky v zlatém městě - konec pražského jara 1968
1 view
138
26
1 year ago 00:04:00 1
Vladimír Hrozný - MY NEZABÚDAME
1 year ago 00:52:20 1
Konec pražského jara 1968 (dokumentární, 2008)
6 years ago 00:00:40 28
28.října 1918 - Den vzniku Československé republiky v Praze