Snimci Beograda i Srbije napravljeni iz vazduha dronom u 4K rezoluciji. Zapratite kanal - tri nova snimka nedeljno. Od sada možete pomoći rad kanala tako što ćete se pridružiti kanalu preko sledećeg linka: Kao znak zahvalnosti dobijate pristup video snimcima odmah po montaži, pristup nemontiranom materijalu u punom kvalitetu...
Takođe, rad kanala možete podržati opcijom Hvala (Thanks).
Zemun iz drona 4K
Snimljeno u februaru 2023.
Zemun, Belgrade drone shot in 4K
Zemun je gradsko naselje u jugoistočnom delu Srema, na desnoj obali Dunava, nedaleko od ušća Save. Teritorijalno, istorijski, politički, kulturno, ekonomski i saobraćajno vezan je za Beograd, u čijem je sastavu od 1934. godine.
Prema popisu iz 2011. Zemun je imao stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je stanovnika, 2002. bilo je stanovnika).
Zemun se nalazi u jugoistočnom delu Srema, ispod sremske zaravni na desnoj obali Dunava, nedaleko od ušća Save. Jedan je od najvećih industrijskih centara u Srbiji, sa metaloprerađivačkom, tekstilnom, industrijom kože i obuće, hemijsko-farmaceutskom, drvnom. Značajno je središte drumskog, rečnog i vazdušnog saobraćaja. Zemun je, kao deo Beograda, veliki kulturno-prosvetni centar. Danas se teritorijalno širi prema zapadu i jugozapadu, gde se spojio sa Novim Beogradom.
Prvi naziv je bio Taurunum. Najstariji pisani tragovi o današnjem imenu grada datiraju iz 12. veka. Nastao je od slovenske reči zemlin i pretpostavlja se da se ime vezuje za zemunice koje su masovno prisutne u vertikalnoj ivici lesne terase.
Kula Gardoš jedna je od četiri Milenijumske kule, koje su Ugarske vlasti izgradile na sve četiri strane sveta, u najudaljenijim gradovima kraljevstva u sklopu proslave hiljadugodišnice doseljavanja Mađara u Panoniju. Kula visoka 36 metara izgrađena je na najužnijoj tački kraljevstva, u Zemunu, u gradu Beogradu, 1896. godine, na uzvišenju Gardoš, na temeljima drevne zemunske tvrđave Taurunum iz 9. veka koje se kao važna odbrambena tačka vekovima izdizala iznad desne obale Dunava.
Zemunska Milenijumska kula, iz perioda Ugarske kraljevine, osim one u Mađarskoj, jedini je takav sačuvani spomenik koji je ostao na teritoriji drugih država.
Danas, nakon restauracije, kao kulturno-istorijski spomenik od posebnog značaja, Kula Gardoš sve više postaje jedna od posećenijih turističkih destinacija Zemuna i Beograda, u kojoj je posetiocima na raspolaganju atelje i galerija Čubrilo, stalna postavka posvećena liku i delu Milutina Milankovića, u vidu trodimenzionalnih modela i softvera o njegovom životu i radu i izlazak na vidikovac kule sa koga se 360° uokolo, pruža veličanstven pogled na Dunav, Zemun, Beograd i njihovu okolinu.
Među najčešće nazive za kulu u Zemunu, od četiri milenijumske kule koliko su izgradile Ugarske vlasti, u literaturi se navode:
Kula Gardoš— ovaj naziv nosi po lesnom uzvišenju-bregu Gardoš u istoimenom zemunskom naselju.
Milenijumska kula— ovaj naziv, koji se smatra najpravilnijim, Kula je dobila po tome što je podignuta u sklopu proslave 1000. godina od dolaska i boravka Mađara u Panonskoj niziji, koje se odnosi na razdoblje od 896. do 1896. godine.
Kula Sibinjanin Janka— narod je kuli dao ovaj naziv, u spomen na mađarskog velikaša Janoša Hunjadija, viteza, princa namesnika i borca protiv Turaka, opevanog u mnogim srpskim narodnim pesmama. On je na zidinama Kalemegdana izvojevao svoju najveću pobedu nad Osmanlijama, koji su nadirali preko Dunava 1456. godine. Nažalost Hunjadi nije stigao da uživa u plodovima svoje pobede, jer je umro samo tri nedelje po okončanju bitke. Naime zbog velikog broja nesahranjenih leševa u okolini Taurunum, na čijim prostoru je 440 godina kasnije sagrađena Milenijumska kula, izbila je kuga od koje je osim velikog broja vojnika umro i slavni vitez Hunjadi, Kako je sećanje na velikog ratnika i mesto gde je preminuo ostalo jako dugo u pamćenju među Srbima, nakon što je podignuta kula na Gardošu, narod je nazvao njegovim imenom.
Gardoš kao lesni breg i najistureniji lokalitet prema vekovnom plovnom putu Dunavu, bio je interesantan, kao odličan vidikovac, svim vojskama koje su boravile na ovom prostoru. Zato su mnoge vojskovođe baš tu gradile svoja utvrđenja i kule. Zapisano je da su tokom gradnje lađe prebacivale kamen sa Beogradske strane da bi na Gardošu vojnici pravili svoje utvrđenje. Tako je prostor na kome je sagrađena i Milenijumska kula, vekovima opasivan kamenjem i ciglama.
Ruševine tvrđave, zajedno sa Kulom Gardoš predstavljaju najstarije građevinske ostatke u starom jezgru Zemuna. Tvrđava je proglašena spomenikom kulture 1948. godine, Rešenjem br. 963/48 od . Zavoda za zaštitu i naučno proučavanje spomenika kulture NRS u smislu članova 1,2,4,5 i 6 i Opšteg zakona o zaštiti spomenika kulture i prirodnih retkosti, Sl. list FNRJ br. 81/II, a po predlogu Vojvođanskog muzeja i saglasnosti Saveta stručnjaka.
1 view
65
16
2 months ago 00:02:16 1
Kompanija “Srbijavoz“ & Regio voz 2608 Vršac - Zemun & Na peronu stanice Vršac / Vršac,
2 months ago 00:11:48 1
Zemun iz vazduha 4K
3 months ago 00:41:21 1
Dragan Simović - BOŽANSKI ŽDRAL - Audio bajka 1
4 months ago 01:09:21 1
Переезд в Сербию. Самое сложное - остаться здесь жить