“Marian Gadzalski. Fotografia“
Wystawa czasowa w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej dostępna od 26 lutego do 7 maja 2023 roku.
[…] Wyjątkowość Mariana Gadzalskiego, jego niepowtarzalność jako fotografika koni wynikała z tego, że świat koni wydawał się być najbliższy wyobraźni i rodzajowi wrażliwości artysty. Marian Gadzalski jak nikt inny potrafił kamerą fotograficzną uchwycić psychikę konia. Nie poprzestawał na ukazaniu jego urody. Pragnął oddać charakter konia w jego spojrzeniu, utrwalić macierzyńską tkliwość i szaleństwo pierwszego galopu. […] Grzegorz Hołub
Gdyby żył, w tym roku obchodziłby 89. urodziny. Marian Gadzalski – jeden z najwybitniejszych polskich artystów fotografików. Odznaczony za swoje osiągnięcia Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Zdobywca tytułu Excellence FIAP z 1976 roku przyznawanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.
Od 1963 roku związany z Okręgiem Warszawskim Związku Polskich Artystów Fotografików i jednocześnie ze Stadniną Koni w Janowie Podlaskim, uczestnik pierwszych Plenerów Malarskich w Janowie Podlaskim. Zajmował się . fotografią przyrodniczą, przemysłową, portretową i sportową, a zasłynął zdjęciami przedstawiającymi konie. Jego prace wystawiano na salonach wszystkich kontynentów, od Tokio, Bangkoku i Sydney po Cordobę, Valparaiso, i Toronto. Wielokrotnie nagradzany i doceniany, znalazł swoje miejsce w „Encyclopedie Internationale des Photographes” („Międzynarodowa Encyklopedia Fotografów”).
Na prezentowanej obecnie w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wystawie poświęconej postaci Mariana Gadzalskiego udostępnionych zostało około 80 należących do Muzeum fotogramów, posiadających oryginalne pieczęcie samego Autora. Zestaw ten trafił do zbiorów Działu Artystycznego w 1977 roku jako przekaz Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. Elementami spajającymi tę jedyną w swoim rodzaju kolekcję są miejsce, czyli Stadnina Koni w Janowie Podlaskim i okoliczności ich powstawania, tu . współpraca Gadzalskiego ze Stadniną czy organizowane tam od końca lat 70-tych XX wieku. Plenery Malarskie, oraz to co najistotniejsze – temat, którym stał się koń. Koń uchwycony przez Artystę w różnych aktywnościach i funkcjach oraz na różnych etapach życia. Są tu więc z jednej strony szalenie dynamiczne galopujące tabuny, pełne witalności potyczki młodych ogierów i beztroskie zabawy źrebaków, z drugiej natomiast sielskie wypasy na rozległych pastwiskach i intymne kadry pierwszych chwil tuż po narodzinach czy pełne charakteru portrety końskich indywidualności. Ten szlachetny zestaw uzupełniają fotografie wiejskich zagród i codziennej służby w zaprzęgu oraz nadbużańskie pejzaże.
Dzięki współpracy ze Stadniną Koni w Janowie Podlaskim obecną ekspozycję wzbogaciło kilkaset unikatowych zdjęć dokumentacyjnych, które Gadzalski wykonywał na zlecenie ośrodka. Są to fotografie ukazujące zarówno ówczesną zabudowę Stadniny, jak i jej pracowników oraz ich codzienną działalność. Nie brak tu również zdjęć z licznych imprez i uroczystości, które gromadziły środowisko miłośników koni arabskich z całego świata.
Ostatnią, najbardziej osobistą grupę eksponatów stanowią pamiątki udostępnione przez córki Artysty. W tej grupie znalazły się . fotografie rodzinne czy aparaty fotograficzne, z którymi Marian Gadzalski się nie rozstawał.
Ekspozycja pt. „Marian Gadzalski. Fotografia” ukazuje bogactwo twórczości tego Artysty, zarówno w sferze podejmowanych tematów, jak i technik w jakich powstawały jego prace. Utrzymana w monochromatycznej gamie barw wystawa pozwala skoncentrować uwagę na tym, co w fotografii Mariana Gadzalskiego stanowiło jej największą siłę – emocjach. Bo niezależnie od tego, czy będą to zdjęcia ukazujące pędzący pociąg, ścierających się sportowców, czy też Jego ulubiony temat – konie – wszędzie z łatwością wyczuć można ogromną pasję i wrażliwość ich autora, konsekwentnie dążącego do uchwycenia tego, co w życiu najbardziej ulotne.
Więcej informacji na stronie internetowej