Upiór straszy Europę. Rozmowa Łukasza Kozaka i Łukasza Molla
„Konserwatywni historycy lubią podkreślać, że fundamentem Europy jest prawo rzymskie, nauka grecka i religia chrześcijańska. Taki idealistyczny cywilizacyjny model zyskuje potwierdzenie tylko wtedy, gdy ograniczymy się do tendencyjnego wyboru kanonicznych tekstów kultury. Gdy jednak sięgniemy po odrzucone i zignorowane źródła oraz weźmiemy pod uwagę prace mikrohistoryczne, równie uprawnione będzie stwierdzenie, że takim fundamentem są archaiczne prawa zwyczajowe, myślenie magiczne oraz szamanizm.”
„UPIÓR. HISTORIA NATURALNA” Łukasza Kozaka otwiera całkowicie nowy rozdział w postrzeganiu tej części polskiej i europejskiej kultury, która była albo marginalizowana, albo – odcięta od źródeł – ulegała deformacji i zepchnięciu na pozycje „ludowej demonologii”. Bogactwo nieznanych dotąd materiałów źródłowych odsłania zapomnianą i odrzuconą historię życia, śmierci i czegoś pomiędzy nimi – historię wiary i praktyk trwających w Polsce przynajmniej przez pół tysiąclecia, aż do schyłku XX wieku.
ŁUKASZ KOZAK jest mediewistą, ekspertem w dziedzinie technologii oraz promocji dziedzictwa kulturowego, badaczem nieoczywistych wątków w historii kultury, wykładowcą. Kurator cyklu muzyki dawnej na festiwalu Nowe Epifanie, współtwórca audycji mediewistycznej „Kryzys wieku średniego” nadawanej w Programie 2 Polskiego Radia. Autor „Upiora”, pracy uhonorowanej nagrodą Książki Roku „Nowej Fantastyki” (2021) i „With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland” – pierwszych wyczerpujących opracowań na temat polskich wierzeń i epizodów wampirycznych.
Z autorem „Upiora” rozmawia ŁUKASZ MOLL, socjolog i filozof społeczny, redaktor „Praktyki Teoretycznej”, autor książki „Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu” (2021).
2 views
223
107
12 months ago 01:57:46 2
Upiór straszy Europę. Rozmowa Łukasza Kozaka i Łukasza Molla