ZAKON, KI JE UKAZAL RAZBITJE JUGOSLAVIJE IN ZAHTEVAL OSAMOSVOJITVE
Prerivanja za “resnično“ osamosvojitev Slovenije je takrat bilo toliko, kolikor je bilo obljubljenega ameriškega denarja za demokratično prevaro osamosvojitve na podlagi volje ljudstva. In ljudstvo je verjelo! In verjame še danes ... kljub temu, da so politiki takratni in sedanji vse za****li! Kako? Slovensko deželo skupaj z ljudmi so prodali za obljubljeno denarno pomoč in za lastne žepe! Kot je to lepo zapisal moj prijatelj Sergio Berce: Vsi “tiči“ žvižgajo isto globalno pesmico ... Za narod se jim dobesedno j***e.
SLOVENIJA NI NASTALA ZARADI ALI NA PODLAGI SAMOODLOČBE LJUDSTVA. NASTALA JE ZARADI SPREJETEGA ZAKONA GEORGE BUSHA: - Foreign Operations, Export Financing, and Related Programs Appropriations Act, 1991, v katerem je zapisano:
“Prohibits, six months after this Act’s enactment, the expenditure of funds made available pursuant to this Act to provide assistance to Yugoslavia. Directs the Secretary of the Treasury to instruct the U.S. executive directors to international financial institutions to oppose any assistance to Yugoslavia. Exempts from such prohibition assistance to support democratic parties or movements and emergency and humanitarian assistance. Makes such prohibition inapplicable if: (1) all the individual republics of Yugoslavia have held free and fair elections and are not engaged in a pattern of human rights violations; or (2) the Secretary of State certifies that Yugoslavia is making significant strides toward complying with the Helsinki Accords and is encouraging any republic which has not held free and fair elections to do so.“
GEORGE BUSH NI ZRUŠIL LE STOLPNIC V NEW YORKU 9/11 AMPAK TUDI RAZBIL YUGOSLAVIJO
Kaj torej prinaša zakon Georga Busha številka – Zakon o odobritvah tujih operacij, financiranja izvoza in sorodnih programov, 1991?
Zakon prepoveduje, šest mesecev po uveljavitvi tega zakona porabo sredstev, ki so po tem zakonu dana na razpolago za pomoč Jugoslaviji. Ministrstvu za finance naroči, naj izvršnim direktorjem ZDA pri mednarodnih finančnih institucijah da navodila, naj nasprotujejo kakršni koli pomoči Jugoslaviji.
Iz te prepovedi je izvzeta pomoč za podporo: demokratičnim strankam ali gibanjem ter nujna in humanitarna pomoč. Takšna prepoved je neuporabna, če:
(1) so vse posamezne republike Jugoslavije izvedle svobodne in poštene volitve in niso vpletene v vzorec kršitev človekovih pravic; ali
(2) državni sekretar potrdi, da Jugoslavija dela pomembne korake v smeri izpolnjevanja Helsinškega sporazuma in spodbuja vsako republiko, ki ni izvedla svobodnih in poštenih volitev, da to stori.
Gre za zakon o zmanjševanju vojaških izdatkov Združenih držav Amerike iz leta 1990, ki ga imenujemo tudi zakon o mirni preobrazbi. Namen zakona je bil zmanjšati vojaške izdatke in sredstva za oboroževanje v državah vzhodne Evrope in Sovjetski zvezi ter spodbuditi prehod na demokratične in tržne gospodarske sisteme. Zakon je bil sprejet po padcu Berlinskega zidu in koncu hladne vojne ter je bil namenjen spodbujanju držav, da se premaknejo stran od komunističnih režimov in proti demokraciji.
Zakon je vplival na razpad Jugoslavije in na nastanek Slovenije na več načinov. Ena od ključnih določb zakona je bila, da so morale države za prejemanje ameriške pomoči izpolnjevati pogoje glede človekovih pravic, demokracije in tržnega gospodarstva. To je pomenilo, da so države, ki so želele prejeti ameriško pomoč, morale izpolnjevati standarde, ki so jih postavile Združene države.
Ta zakon je vplival tudi na Slovenijo, saj je Slovenija kot ena od jugoslovanskih republik želela postati samostojna država. Sodelovanje z zakonom o mirni preobrazbi je Sloveniji omogočilo pridobivanje mednarodne podpore in financiranja za njeno osamosvojitev. Na ta način je bil zakon eden od dejavnikov, ki so pripomogli k osamosvojitvi Slovenije in drugih držav nekdanje Jugoslavije.
Spodbuda za delovanje za Društvo BELIS:
Link do vašega računovodskega stanja prispevkov, v katerem je zajeta aktivacija in deaktivacija podpore društvu:
Hvala, ker si pomagamo in stojimo ob strani!
Ekipa Društva za srečno življenje BELIS