Japonia jest państwem położonym w łańcuchu wysp na Pacyfiku. Stolicą Państwa jest Tokio. Na Japonię składają się głównie cztery wyspy: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Najwyższy szczyt górski to Fudżi. Przeciętna długość życia Japończyka jest jedna z najwyższych ze wszystkich Państw na świecie. Japonia jest czołową potęgą gospodarczą świata i krajem o bogatej kulturze, w którym miesza się nowoczesność z tradycją.
00:00 Ukryta mądrość i uczciwość
00:20 Cisza i najlepsze lekarstwo
00:33 Cytaty o kobiecie i sake
00:52 Cytaty o tym, co szkodliwe
01:07 Wizja i trzy rodzaje ludzi
01:31 Cytaty o zadowoleniu i pokoleniach
01:48 Słowa mają moc
02:02 Pokora i co, ile kosztuje
02:17 O krabie i cytat o pieniądzach
02:30 Mądre cytaty
02:45 Cytat o przyjaźni i wstydzie
03:00 Pijaństwo i kto się zniechęcił
03:14 Samuraj i o służbie
03:30 Cytaty o mądrości i talentach
03:43 Potrzeba czasu i błąd
03:55 Wojownik słowa
04:09 Cytaty o zwycięstwie i milczeniu
04:24 Nie wszystko złoto co się świeci i sake
04:39 Mnich i woda
04:51 Bądź sobą i ludzie
05:04 Tygrys i rzeka
05:20 Cytaty o życzliwości i żonie
05:36 Dobre rzeczy i priorytety
05:49 Słowa o pokorze
Shinto jest rodzimą religią Japończyków, jednak od końca VI w. w Japonii zaczął dominować buddyzm. Słynnymi przedstawicielami buddyzmu Japońskiego są Dogen, czy, Myoan Eisai. W czasach bardziej współczesnych znany szczególnie na zachodzie Shunryu Suzuki.
W X i XI wieku swoją świetność przeżywali tzw. Samurajowie ze swoim honorowym kodeksem Bushido. Wywarł on ogromny wpływ na moralność Japończyków.
Kodeks obejmuje niepisane zasady etyczne, takie jak:
Prawo i sprawiedliwość
Odwaga i wytrwałość
Dobroć i współczucie
Uprzejmość
Prawda i prawdomówność
Samokontrola i samodoskonalenie
Wierność
Honor
Cześć dla przodków i tradycji.
Śmierć
Pieniądze
Kodeks Bushido czerpał z Shinto, Buddyzmu i Konfucjanizmu.
Japonia jest krajem wysokiej kultury i obyczajowości. Szeroko rozpowszechniona jest dyscyplina oraz stoicyzm, powściągliwość i opanowanie. Duże znaczenie odgrywa także lojalność i szacunek wobec starszych. Wszystko to jest widoczne w życiu społecznym Japończyków. Japończycy cenią równowagę w życiu społecznym i są powściągliwi w okazywaniu emocji. Szeroko rozpowszechnione są zasady moralne, takie jak giri, dzięki któremu szukają polubownego zakończenia sporów. Bardzo ważny jest dla nich honor i poczucie obowiązku szczególnie dla grupy, w której żyją.
Podstawą życia społecznego Japończyków jest podejście drogi wojownika, czyli zasad bushido, konfucjanizm i buddyzm zen. Niegdyś samuraj, który okrył się hańbą stawał się roninem. A jeżeli popełnił czyn bardzo haniebny popełniał rytualne seppuku. Słynne są też ataki samobójcze w czasie drugiej wojny światowej Kamikaze w imię honoru. Poczucie honoru nakazywało walczyć do końca.
Religia dla większości Japończyków nie jest tak ważna, a ich obyczajowość, wynika bardziej z tożsamość narodowej i silnego przywiązania do tradycji. Japoński mit głosi, że cesarz jest potomkiem bogów. Kami to pojęcie bóstwa, a każdy człowiek pośmiertnie jest bogiem. Dlatego mocno czci się ludzi, którzy już umarli. Za sprawą reformatora księcia Shotoku w Japonii buddyzm stał się religią państwową, a w zasadzie jeden z jej odłamów. Chodzi o Buddyzm zen, stał się on bardzo popularny głównie za sprawą samurajów i wywarł do dziś spory wpływ na kulturę, etykę, moralność i sztukę Japonii.
Konfucjanizm system filozoficzny, który również był i jest popularny w Japonii stworzył Konfucjusz. Według niego najważniejszymi cnotami są pokora, oszczędność, szczodrość, umiarkowanie, szacunek dla starszych i przestrzeganie tradycji. Konfucjanizm przyczynił się także do utrwalenia konformizmu, hierarchii społecznej i patriarchu w rodzinie. Obecnie nadal jest nauczany w szkołach.
Chrześcijaństwo wyznaje zaledwie 1% ludzi dlatego ma znikomy wpływ w kraju kwitnącej wiśni. Jako ciekawostkę warto odnotować polski ślad w Japonii, gdzie zakonnik franciszkański Maksymilian Kolbe, męczennik, założył klasztor w Nagasaki zwany „japońskim Niepokalanowem”.
9 sierpnia w 1945 r. Amerykanie podczas II wojny światowej zrzucili bombę atomową na japońskie miasto. Klasztor, który znajdował się 6 km od epicentrum wybuchu nie został prawie w ogóle zniszczony.
Obecnie warto jednak zaznaczyć, że w Japonii nastąpił rozdział Państwa od religii trzymający się jednak swojej tradycji, kładąc nacisk na ogólną tolerancję i szacunek do wszystkich ludzi.
Japońskie Przysłowia Ludowe. Starożytna mądrość Japończyków, inspirujące cytaty warte zapamiętania.
Japońskie przysłowia mądrość ludowa słowa mają moc inspirujące cytaty mądre cytaty cytat wiedza
W świetnym hollywoodzkim filmie o Japończykach i samurajach “Ostatni Samuraj“ zagrał Tom Cruise.
Najbardziej znanymi Japończykami w Europie czy na świecie są:
Haruki Murakami
Akira Kurosawa
Hirohito
Yoko Ono
Zapraszam na
Zapraszam na film z cytatami: