Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki, przyszedł na świat 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach koło Grodna. Debiutował na początku lat sześćdziesiątych jako wykonawca big bitowy – udzielał się wokalnie w zespole takim jak choćby nieprzeciętny Niebiesko-Czarni. Do największych przebojów pierwszego okresu Niemena należą dynamiczne utwory jak ten pod tytułem „Płonąca stodoła”, ale i ballady, na przykład „Pod papugami”. Wkrótce jednak Niemen wyznaczył sobie kierunek w stronę muzyki nieco ambitniejszej. Piosenka „Dziwny jest ten świat” została szlagierem czasu przełomów, w tym słynnego z protestów studenckich roku 1968.
Zapraszam na moją stronę na FB:
Znajdziecie tam najnowsze informacje i powiadomienia o dodanych piosenkach, a także będziecie mogli zdecydować jaką piosenkę usłyszycie na kanale, a także w jakim kierunku go rozwijać.
Niemen jednak nie poprzestał na tym doraźnym sukcesie. Pomysł na muzykę i siebie miał od początku, dzięki czemu odnajdujemy w jego twórczości psychodelę, jak i progresywny rock, a nawet awangardowy jazz. Charakterystyczny jest ektroniczny album „Katharsis”, pozycja pewnie obowiązkowa dla pasjonatów i znawców. Pozostał do końca czynnym muzykiem, również w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Do końca oddawał dobre koncerty, komponował i sporadycznie, ale nagrywał, koncentrując się na pisaniu muzyki filmowej oraz do spektakli teatralnych. W latach 90. zajmował się również malarstwem oraz grafiką komputerową.
Zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie. Powodem przedwczesnego odejścia twórcy był nowotwór jelita grubego. Jego zwłoki spopielono. O doniosłości Czesława Niemena i jego muzyki świadczy fakt, że urna z prochami została złożona w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. Żegnało artystę 2,5-3 tysięcy ludzi, w tym również oficjalni przedstawiciele krajowych władz. Dzięki Markowi Niedźwieckiemu wiele stacji radiowych w Polsce wyemitowało wówczas „Dziwny jest ten świat”, oddając w ten sposób należny Niemenowi hołd.
TEKST:
Czesław Niemen - Dziwny jest ten świat (1967)
Dziwny jest ten świat,
gdzie jeszcze wciąż
mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek.
Dziwny ten świat,
świat ludzkich spraw,
czasem aż wstyd przyznać się.
A jednak często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.
Nie! Nie! Nie! Nie!
Przyszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie.
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.
Nie! Nie! Nie! Nie! Nie!
Nadszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie.
Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.
1 view
29
5
4 years ago 00:03:11 7
Czesław Niemen - Trąbodzwonnik
9 years ago 00:08:31 41
Czesław Niemen - Opole 76
3 years ago 00:05:46 14
Истории виниловых блинчиков №14 - Czesław Niemen “ Niemen Vol.2“